Ακαδημίες μπάσκετ ΑΓΣΙ

Σάββατο 13 Μαρτίου 2010

ΑΓΣΙ - ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ Σάββατο 13 Μαρτίου

Έναν αμφίρροπο αγώνα παρακολούθησαν αρκετοί φίλοι του μπάσκετ στο κλειστό του ΕΑΝΚ Ιωαννίνων μεταξύ του ΑΓΣΙ και του Σπάρτακου για την 9η αγωνιστική της Α1 Ανδρών ΕΣΚΑΒΔΕ .  Οι δύο ομάδες αγωνίστηκαν έως το τέλος για τη νίκη σε ένα ντέρμπι αδιάφορων που ωστόσο ήθελαν τη νίκη για λόγους γοήτρου.  Ο ΑΓΣΙ  ισορρόπησε το παιχνίδι μετά τα πρώτα λεπτά του δεύτερου δεκάλεπτου , συνέχισε με ένα καλό 3ο δεκάλεπτο και μετέτρεψε το 4ο δεκάλεπτο σε  thriller με τον Σπάρτακο να τον πλησιάζει (8 sec πριν το τέλος) στο καλάθι. Νικητής τελικά αναδείχθηκε ο ΑΓΣΙ με σκορ 65-60. Η διαιτησία (Παγιατάκης - Χονδρογιάννης) μάλλον ατύχησε σφυρίζοντας με αυστηρότητα και αψυχολόγητα πλήθος φάουλ και για τις δύο ομάδες ενισχύοντας την ένταση σε πάγκους και παίχτες. Ο προπονητής του ΑΓΣΙ Σοφοκλής Τσουκανέλης δήλωσε σχετικά ικανοποιημένος. "Μπορούσαμε και καλύτερα" είπε. Ευχόμαστε νίκες και στα υπόλοιπα παιχνίδια του αντρικού μας.
Τα δεκάλεπτα :  (11-19), (30-29) , (48-44), (65-60).
ΑΓΣ ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ (Σ. Τσουκανέλης): Ντούσκος, Κύρκος, Φυραρίδης 2, Μπέης 3 (1), Λισγάρας 6, Σιώζος, Θωμάη, Γέπης 5, Τάσσης 14 (1), Θώδης 12, Τσιρώνης, Γιωτάκης 23 (3).
ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ (Ν. Παπανικολάου): Καργατζής, Κολιός, Συλεόπουλος 7 (1), Σιαμέτης 14 (2), Σκόρδος 6 (2), Παπαθανασίου 10 (2), Λίγδας, Κώτσης, Τσουμάνης 7, Τζοβάρας 4, Μισιχρόνης 2, Ματσάγγας.