Ακαδημίες μπάσκετ ΑΓΣΙ

Σάββατο 14 Αυγούστου 2010

Στόχος η 9η θέση στο Πανευρωπαϊκό των παίδων.

Τον τελευταίο αγώνα της στο Πανευρωπαϊκό πρωτάθλημα παίδων που διεξάγεται στο Μπαρ του Μαυροβουνίου δίνει απόψε (Σάββατο 14 Αυγούστου και ώρα 22.00) με αντίπαλο την παιδική ομάδα της Ιταλίας η Εθνική μας ομάδα παίδων.
Στόχος η κατάληψη της 9η θέσης. Η Ιταλία και η Ελλάδα ξανασυναντήθηκαν την Τρίτη 10 Αυγούστου σε έναν αγώνα που κέρδισε η Ιταλία.
Η Ιταλία χθες νίκησε την Πολωνία 76-61, ενώ εμείς επιβληθήκαμε των Βουλγάρων 78-67. Το σημερινό θα είναι και το τελευταίο παιχνίδι της εθνικής μας.
Στο παιχνίδι με τη Βουλγαρία οι Έλληνες διεθνείς με διακριθέντα τον Αλέξανδρο Μήτσιαλο (από τη Βέροια -  14 π.) νίκησαν παίζοντας καλύτερα στο πρώτο και το τρίτο δεκάλεπτο. Μάλιστα στην τρίτη περίοδο η εθνική μας έφτασε να κερδίζει με 20 πόντους διαφορά. Στην απόδοση ακολούθησαν οι Μαραγκός (12 π) και Παπαπέτρου (9 π. – 10 ριμπάουντ)