Ακαδημίες μπάσκετ ΑΓΣΙ

Σάββατο 4 Δεκεμβρίου 2010

ΑΓΣΙ - ΝΙΚΟΠΟΛΗ (Α1 ΕΣΚΑΒΔΕ) : 66-49.

Την 5η νίκη της νίκη κατέκτησε σήμερα στο κλειστό του ΕΑΝΚΙ η ανδρική μας ομάδα απέναντι στην ομάδα της Νικόπολης. Οι φιλοξενούμενοι αν και παρουσιάστηκαν το παρκέ με 8 παίκτες έδειξαν από την αρχή αποφασισμένοι να παλέψουν μέχρι το τέλος για τη νίκη. Ο ΑΓΣΙ ξεκίνησε με λάθη στην αμυντική γραμμή με αποτέλεσμα η Νικόπολη να περάσει μπροστά και να προηγηθεί στο πρώτο δεκάλεπτο (20-22) . Στη συνέχεια όμως η εικόνα της ομάδας μας βελτιώθηκε αισθητά, ο ρυθμός ανέβηκε , οι παίχτες έτρεξαν σε όλο το γήπεδο , η άμυνα φάνηκε περισσότερο συγκεντρωμένη και ο ΑΓΣΙ πέρασε καθαρά μπροστά (18 – 8) . Στην τρίτη περίοδο μια μικρή κοιλιά στην απόδοση επέτρεψε στους παίχτες του Βαβέτση να πλησιάσουν στο σκορ , ενώ με εμφανή τα ίχνη της κόπωσης από τη μεριά των φιλοξενουμένων έκλεισε το 4ο δεκάλεπτο και τους παίχτες του Τσουκανέλη να βρίσκουν ευκαιρία για να αυξήσουν τη διαφορά και να κερδίσουν το παιχνίδι. «Σήμερα κάναμε πολύ καλή εμφάνιση» μας είπε ο κ. Σοφοκλής Τσουκανέλης. « Όλα τα παιδιά είχαν καλή απόδοση και πέτυχαν μια ακόμη πολύτιμη νίκη για την ομάδα μας. Απομένουν δύο πολύ κρίσιμα παιχνίδια για να ολοκληρωθεί ο α’ γύρος και αν συνεχίσουμε νικηφόρα θα διεκδικούμε θέση στην τετράδα. Οι μέχρι τώρα εμφανίσεις μας δείχνουν ότι αυτή η προσδοκία μας είναι εφικτή».
Πολύ καλή εμφάνιση για το Θοδωρή Μπέη ενώ από τους φιλοξενούμενους καλύτερος ο Πολίτης.
Δεκάλεπτα : 20-22 , 38- 30 ημ , 49 – 44 , 66-49.
Διαιτήτευσαν οι κ.κ. Μητσόπουλος και Λεοντάρης .
ΑΓΣΙ (Τσουκανέλης ) : Ντούσκος 2, Κίσσας , Μπέης 17 (1), Κουλουμπής 4, Λισγάρας 2, Κατσαπρακάκης 7 (1), Θωμάι 3, Αναγνωστάκης 8, Μάντζιος 7, Καρεπίδης 3, Σιώζος 2, Θώδης 11.
ΝΙΚΟΠΟΛΗ (Βαβέτσης ) : Κωτσάκης 8, Χρήστου , Πολίτης 18 (1), Τσιτσώνης 5 (1), Μπουτόπουλος 3, Σωτηρίου 6, Μπάλλας 9.