Ακαδημίες μπάσκετ ΑΓΣΙ

Σάββατο 26 Νοεμβρίου 2011

Μέτρια εμφάνιση με νίκη. ΙΟΝΙΟΣ - ΑΓΣΙ : 40-59.

Με το ροζ φύλλο επέστρεψε στα Γιάννενα ο ΑΓΣΙ ύστερα από τη σημερινή αναμέτρηση με αντίπαλο τον ΙΟΝΙΟ. Ο αγώνας έγινε στο κλειστό της Κέρκυρας και δεν ικανοποίησε όσους τoν παρακολούθησαν. Βασικά στοιχεία του παιχνιδιού οι σφιχτές άμυνες και τα μεγάλα ποσοστά αστοχίας εκατέρωθεν. Οι δυνατές μάχες κάτω απ’ τα καλάθια σε συνδυασμό και με την διαιτησία που έκοβε με τις υπερβολές της το ρυθμό του παιχνιδιού μείωσαν αισθητά την ποιότητα και το θέαμα.  Χαρακτηριστικό επίσης είναι ότι σε όλο τον αγώνα , παρά τις πολλές απόπειρες και από τις δύο ομάδες , σημειώθηκε μόνο ένα τρίποντο (Οικονομίδης – 4ο δεκάλεπτο).  Ο ΙΟΝΙΟΣ,  αν και από την αρχή έμεινε πίσω στο σκορ , διεκδίκησε έως το 3ο δεκάλεπτο τη νίκη με τη διαφορά να παραμένει , μέχρι τότε , σε μονοψήφιο νούμερο και τον ΑΓΣΙ να δείχνει επιπόλαιος και άστοχος ακόμα και στις ελεύθερες βολές. Στα τελευταία 5 λεπτά το  σκηνικό άλλαξε , οι άμυνες του ΙΟΝΙΟΥ κατέρρευσαν και ο ΑΓΣΙ άνοιξε την ψαλίδα στους +19 (επιμέρους σκορ 8-21) κερδίζοντας και το παιχνίδι.
Καλή εμφάνιση έκαναν για την ομάδα μας ο Κώστας Οικονομίδης και ο Άγγελος Κοττίκας . Από το Ιόνιο ξεχώρισαν οι Κοντοστάνος και Παγιατάκης .
Ο κ. Τσουκανέλης δήλωσε : « Σήμερα πήραμε δύο ακόμα πολύτιμους βαθμούς και αυτό είναι που έχει σημασία. Αμυντικά πετύχαμε τους στόχους μας . Στην περιφέρεια ήμασταν φανερά καλύτεροι αλλά η αστοχία δεν μας επέτρεψε να καθαρίσουμε από νωρίς το παιχνίδι. Είμαι ικανοποιημένος γιατί η ομάδα μου φέτος δείχνει χαρακτήρα στους αγώνες που επιβάλλεται να κερδίζει αν θέλει να έχει ψηλούς στόχους».
Διαιτητές : Νάκας , Μπάνος.
Δεκάλεπτα : 10-11 , 22 – 30 ημ , 32 – 38 , 40 – 59 .
ΙΟΝΙΟΣ (Δούκας) : Διαβάτης , Καραγιάννης , Μεσημέρης , Ματσίγκος 3, Καραμούστος , Κοντοστάνος 16 ,  Ξεπαπαδέας , Ίσσαρης 6, Γραμμένος 2, Παγκράτης12 , Παγιατάκης 1, Θεόδοτος .
ΑΓΣΙ ( Τσουκανέλης – Κουβάτσης ) : Ντούσκος , Μακρής , Κοττίκας 13, Αντωνίου 4, Οικονομίδης 12 (1), Κατσαπρακάκης 4, Λαμπρόπουλος , Φίλιος 1, Μάντζιος 6 , Παπαγγέλης 10, Τσιρώνης 9, Σχίζας.