Ακαδημίες μπάσκετ ΑΓΣΙ

Κυριακή 13 Νοεμβρίου 2011

Πολύτιμη νίκη για τα ΓΙΑΝΝΕΝΑ BC .

Νίκη χρυσάφι για τη γιαννιώτικη ομάδα που έπαιζε σήμερα εντός με αντίπαλο την Απολλωνιάδα Πατρών. Το παιχνίδι τα είχε όλα και όσοι το παρακολούθησαν έμειναν απόλυτα ικανοποιημένοι από το θέαμα. Τα Γιάννενα ξεκίνησαν ιδανικά αναγκάζοντας τους Πατρινούς να μείνουν πίσω στο σκορ αφού στα 6 πρώτα λεπτά ο φωτεινός πίνακας έδειχνε 15-2 . Δύο λεπτά πριν το τέλος του 1ου δεκάλεπτου το σκορ ήταν 21-6 και η πρώτη περίοδος τελείωσε 23-12. Στο δεύτερο δεκάλεπτο ακολούθησε η απόλυτη ανατροπή. Σε 3 λεπτά το επιμέρους σκορ ήταν 2-9 (25-21) και 4.36 πριν τη λήξη του ημιχρόνου είχαμε ισοπαλία (30-30) . Το ημίχρονο έληξε 37- 40. Ευτυχώς τα ΓΙΑΝΝΕΝΑ BC συνήλθαν νωρίς και στα μέσα του 3ου δεκάλεπτου πέρασαν μπροστά (45-42) . Η Απολλωνιάδα όμως δεν είχε πει ακόμα την τελευταία της λέξη. Για λίγο κάλυψε τη διαφορά και πέρασε ξανά μπροστά 47- 48. Το 3ο δεκάλεπτο έληξε με σκορ 53-50. Η 4η περίοδος ανήκει ολόκληρη στα ΓΙΑΝΝΕΝΑ BC που παίζοντας ψύχραιμα και αποτελεσματικά άνοιξε σταδιακά την ψαλίδα του σκορ έως και τους +18π (79 – 61) . Τελικό αποτέλεσμα 79 – 65.
Διαιτητές: Πολυχρονιάδης - Δαμίγος.
Τα δεκάλεπτα: 23-12, 37-40, 53-50, 79-65.
ΓΙΑΝΝΕΝΑ BC (Παππάς): Τώνης 11 (2), Πρέντζας 15 (2), Φυραρίδης, Κοντός 14 (2), Τσουμάνης, Αγγελής, Μάκης 8, Τάσης 1, Μπαρτζώκας 13, Αυγερινός 17 (1).
ΑΠΟΛΛΩΝΙΑΔΑ (Δίπλαρος): Κορακιανίτης 14 (1), Κουμάντος 2, Τσίχλιας, Σοχωράκης 24 (1), Νακόπουλος 1, Ρεκούτης Κ. 2, Τσιρώνης 5 (1), Αδαμόπουλος, Μολφέτας 8, Μπέκος 10 (2).
Σχεδόν γεμάτο το ΕΑΝΚΙ.
Ο αγώνας θα μεταδοθεί σε μαγνητοσκόπηση το απόγευμα της Δευτέρας στις 18.00 από το TV1.
Στη φωτογραφία οι άνθρωποι του TV1 επί το έργον.

Οι πανηγυρισμοί της νίκης για τα ΓΙΑΝΝΕΝΑ BC.