Ακαδημίες μπάσκετ ΑΓΣΙ

Δευτέρα 26 Νοεμβρίου 2012

ΑΓΣ Ιωαννίνων – Αστέρας Λάρισας 82-71

Τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη της σημείωσε το απόγευμα της Κυριακής η ομάδα μας επικρατώντας επί του Αστέρα Λάρισας με σκορ 82-71.
 Το ξεκίνημα ήταν μέτριο με τους δύο ομάδες να παρουσιάζονται νευρικές και άστοχες στα πρώτα λεπτά. Στη συνέχεια ο Αστέρας πήρε μικρό προβάδισμα στο σκορ το οποίο διατηρούσε σε όλο το πρώτο ημίχρονο, με πολύ καλά ποσοστά στα σουτ τριών πόντων και  απόλυτη ευστοχία από την γραμμή των βολών.
 Στο δεύτερο ημίχρονο οι παίκτες του ΑΓΣΙ μπήκαν αποφασισμένοι στο παρκέ, δυνάμωσαν την άμυνά τους ενώ παράλληλα βελτιώνοντας και την επιθετική λειτουργία κατάφεραν να πάρουν τα ηνία της αναμέτρησης στο γ' δεκάλεπτο. Η καλή απόδοση συνεχίστηκε και στο δ' δεκάλεπτο με τον ΑΓΣΙ να παρουσιάζει επιθετικό πλουραλισμό και να βρίσκει λύσεις με πόντους τόσο έξω όσο και μέσα στη ρακέτα, παίζοντας κατά διαστήματα πολύ καλό μπάσκετ και πραγματοποιώντας τελικά την πιο συγκροτημένη και ισορροπημένη φετινή του εμφάνιση.
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-21, 35-38, 57-52, 82-71
Διαιτητές: Τσιομπάνος-Γαζέτας
ΑΓΣ ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ (Τσουκανελης): Πρέντζας 8 (2), Αυγερινός 19 (3), Κοντός 12, Τάσσης 6, Παπαγγέλης 12, Μαυρογιάννης 5, Κατσαπρακάκης 2, Μάκης 9 (1), Μάντζιος 8, Πανταζής 1.
ΑΣΤΕΡΑΣ ΛΑΡΙΣΑΣ (Μπουλιάκης): Μπάρμπας, Τσιαβές 7, Μηλιώνης 16 (4), Κυριακόπουλος, Χαιρετίδης 2, Γούλας 8 (2), Μίχος 4, Καραμουσκέτας, Τριανταφύλλου 16, Πάντος, Λάππας 18 (2), Γαλάνης.