Ακαδημίες μπάσκετ ΑΓΣΙ

Τετάρτη 21 Νοεμβρίου 2012

Νίκη για το ανδρικό στην Αριδαία

Με το ροζ φύλλο αγώνα στις αποσκευές επέστρεψε η αποστολή του ΑΓΣΙ από την Αριδαία όπου επικράτησε της τοπικής ομάδας με σκορ 52-64.
Η ομάδα μας μπήκε στην αναμέτρηση επηρεασμένη λόγω του ταξιδιού αλλά και αγχωμένη αφού η κρισιμότητα της αναμέτρησης ήταν μεγάλη. Έτσι στο α' δεκάλεπτο βρέθηκε πίσω στο σκορ με 23-21.Στο β' δεκάλεπτο όμως ο ΑΓΣΙ ανέβασε την απόδοσή του ήταν πολύ καλός στην άμυνα και με ένα επιμέρους σκορ 5-15 κατάφερε να κλείσει το ημίχρονο προηγούμενος με σκορ 28-36. Στο β' ημίχρονο η αναμέτρηση ήταν ισορροπημένη με την ομάδα μας να διαχειρίζεται τη διαφορά του α' ημιχρόνου και χωρίς ποτέ να απειληθεί, κατάφερε να κλείσει την αναμέτρηση με σκορ 52-64, πανηγυρίζοντας έτσι την πρώτη φετινή νίκη και μάλιστα εκτός έδρας.
Το μελανό σημείο της αναμέτρησης ήταν ο τραυματισμός του Δημήτρη Φυραρίδη στο γόνατο στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης. Το τεράστιο από θέμα μεγέθους κλειστό της Αριδαίας δυστυχώς έχει πλαστικό δάπεδο και «έπαιξε» τον ρόλο του στον τραυματισμό του άτυχου Φυραρίδη.
Άψογη η φιλοξενία των ανθρώπων της ομάδας τους οποίους και ευχαριστούμε, και θα ανταποδώσουμε στον δεύτερο γύρο.
Μαζί με την ομάδα ταξίδεψαν τα μέλη της διοικούσας επιτροπής ΧρήστοςΓεωργίου και Ιωάννης Μάντζιος, ο έφορος του τμήματος Θανάσης Σούλτης, ο υπεύθυνος όλων των τμημάτων Νίκος Κασιούμης.
Παρόν στο γήπεδο από ευδιάκριτη θέση στην εξέδρα ο «αρχηγός» όλων των εφόρων κ.Ισήδωρος Καραδήμας.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-21, 28-36, 39-50, 52-64.
ΑΡΙΔΑΙΑ (Βάτσης): Γκαλίτσιος, Αβραμίδης, Τοπαλίδης, Σαρακινλής 13 (1), Χαρλαμπίδης 14, Πεγλόπουλος 3, Αθανασιάδης 9, Τσεκούρας, Παπαβραάμ, Πίπας 6, Βάζιος 3, Δοδόπουλος 2.
ΑΓΣ ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ (Σοφοκλής Τσουκανέλης): Πρέντζας 11 (1), Πανταζής 9 (1), Φυραρίδης, Κοντός 13 (2), Μαυρογιάννης, Κατσαπρακάκης 4, Μάντζιος 4, Μάκης 3, Παπαγγέλης 4, Τάσσης 3, Μπαρμπαρούσης, Αυγερινός 13 (1).