Ακαδημίες μπάσκετ ΑΓΣΙ

Τρίτη 29 Οκτωβρίου 2013

Γ.Σ. ΠΡΩΤΕΑΣ – Α.Γ.Σ.Ι. 53 - 95

Νίκη με 95-53 πέτυχε ο ΑΓΣΙ σήμερα το απόγευμα απέναντι στον Πρωτέα Ηγουμενίτσας, στην ομώνυμη πόλη. Οι παίκτες του Παναγιώτη Κοντογιάννη πήραν από την αρχή το προβάδισμα, έπαιξαν πολύ καλή άμυνα, είχαν σωστές επιλογές στην επίθεση και κατάφεραν να πετύχουν τη δεύτερη νίκη τους σε ισάριθμα παιχνίδια στο πρωτάθλημα.
Οι Γιαννιώτες προηγήθηκαν με 11-30 στο α’ δεκάλεπτο, χάρις στην επιθετική τους  πολυφωνία, μιας και σκόραραν με ευκολία, τόσο μέσα από το ζωγραφιστό, όσο και από την περιφέρεια. Το ημίχρονο έκλεισε με 28-56, το τρίτο δεκάλεπτο στο 40-77 και το τελικό σκορ ήταν 53-95. Οι παίκτες του ΑΓΣΙ είχαν 8 κλεψίματα και δεν άφησαν, σε κανένα σημείο του αγώνα, περιθώριο αντίδρασης στους γηπεδούχους.

Πρώτος σκόρερ ήταν ο Μίμης Πανταζής με 15 πόντους και 3 τρίποντα, με τον Παναγιώτη Κοντογιάννη να χρησιμοποιεί όλους τους παίκτες που είχε στη διάθεσή του.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 11-30, 28-56, 40-77, 53-95

ΑΓΣΙ (Π. Κοντογιάννης): Αυγερινός 4, Πόθος, Πανταζής 15 (3), Κοντός 10 (2), Μάντζιος Π. 13, Μάντζιος Δ. 14, Τάσσης 10, Φίλιος 4, Μαυρογιάννης, Καραμπίνης 9 (1), Μουζακίτης 3 (1), Μάκης 13 (1).