Ακαδημίες μπάσκετ ΑΓΣΙ

Δευτέρα 31 Μαρτίου 2014

Πρώτο βήμα για το ανδρικό

Στον πρώτο αγώνα της τελικής φάσης του ανδρικού πρωταθλήματος ο ΑΓΣΙ κέρδισε την πολυ καλή ομάδα της Νικόπολης Πρεβέζης με 91-84 κάνοντας το πρώτο βήμα για την άνοδο στην Γ΄ Εθνική κατηγορία.
Στον αγώνα ο ΑΓΣΙ ξεκίνησε καλύτερα και μπήκε μπροστά στο σκορ προηγούμενος με 16-5, η Πρέβεζα γρήγορα άρχισε να ροκανίζει την διαφορά και το δεκάλεπτο έληξε με 26-22. Στο ίδιο μοτίβο και το δεύτερο δεκάλεπτο και οι δυο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια ισόπαλες με 47-47.  Στο τρίτο δεκάλεπτο και ενώ είχαμε μάχη στα μέσα του η Νικόπολη πήρε ένα μικρό προβάδισμα, αλλά αντέδρασε ο ΑΓΣΙ και στο τέλος του βρέθηκε προηγούμενος με 5 πόντους.
Πάλι αντέδρασε η Νικόπολη η οποία ισοφάρισε το παιχνίδι, αλλά ο ΑΓΣΙ μετά τα μέσα του πήρε μια διαφορά την οποία και κράτησε μέχρι τέλους σημειώνοντας την πρώτη νίκη στην τελική φάση του Πρωταθλήματος.
Πολυ καλό παιχνίδι και για τις δύο ομάδες,υψηλού επιπέδου μπάσκετ, μεγάλο σκορ και εντυπωσιακές φάσεις και στις δύο πλευρές του γηπέδου, ενα παιχνίδι που ευχαριστήθηκαν όσοι βρέθηκαν στο γήπεδο. Στο γήπεδο βρέθηκε αρκετός κόσμος.
Α.Γ.Σ.Ιωαννίνων - Σ.Κ.ΝΙΚΟΠΟΛΗ 91-84 (26-22, 47-47, 69-64, 91-84)
Α.Γ.Σ.Ι. (Κοντογιάννης ): Βαγγέλης, Μουζακίτης 1, Φυραρίδης 4, Κοντός 23 (1), Μαυραγιάννης, Μάντζιος Δημ., Μάντζιος Παν. 18, Μάκης, Πάτρας 10, Πανταζής 12, Φίλιος 7(1), Αυγερινός 16 (2).
ΝΙΚΟΠΟΛΗ  (Βαβέτσης) : Παρούσης 3(1), Τσαπάρας, Μπούντας, Κακιούζης 14(2), Πολίτης 13, Βασιλειάδης 2, Τσιτσώνης 16(4), Σκανδάλης, Δόνος, Τέφας, Μπάλλας 36.
Την 2η αγωνιστική ο ΑΓΣΙ είχε ρεπό και η Νικόπολη έχασε από τον Αστακό.